Dupont Line I

Název

Dupont Line I

Popis

S. T. Dupont
Od sběratelů z celého světa pro vás získáváme investiční kusy zapalovačů Dupont. Tato francouzská firma, která původně vyráběla na zkázku pro korunované hlavy, už od počátku čtyřicátých let, kdy rozjela sériovou výrobu, patří mezi výrobci luxusních zapalovačů k těm opravdu slavným (stručnou historii firmy s fotografiemi některých modelů najdete zde a zde je krátké shrnutí výroby zapalovačů ve Francii). Výrobky firmy Simon Tissot Dupont odevždy patřily a dosud patří k nejoblíbenějším právě u zákazníků vybraného vkusu, kteří mají zárověň vysoké požadavky na kvalitu materiálů a spolehlivost.

Co je luxusní zapalovač
Slovy luxusní zapalovač nejsou míněny laciné napodobeniny výrobků prestižních firem, které se jen snaží působit noblesně, ani u nás tak oblíbený výrobek z tenkého plechu dobrý tak pro vojáka. Ostatně i zapalovače Dupont (benzínové i plynové) válčily ve Vietnamu a to dříve, než výrobky nejmenované americké firmy. Měli je však zpravidla důstojníci a dnes jsou tyto kusy vyhledávané a sběrateli vysoce ceněné.
Termínem luxusní zapalovač se naopak myslí výrobek, který kvalitou použitých materiálů, přesností řemeslného zpracování a konečně i designem výrazně převyšuje obvyklou produkci své doby. Před druhou světovou válkou a ve vichystické části Francie ještě v první polovině 40. let bylo velmi snadné takový produkt poznat, měl značku podobnou puncu s písmeny BL (Briquet de Luxe), kdežto lacinější zapalovače měly kolek v podobě kovového štítku. Luxusní zapalovače byly totiž striktně oddělelny od běžné produkce a podléhaly vyššímu zdanění.
Od druhé světové války výrobců luxusních zapalovačů neustále ubývá a firmy, jejichž výrobky tuto charakteristiku naplňují, můžeme dnes počítat na prstech. Firma S.T. Dupont mezi ně patří.

Než je dupont na světě - výroba
Zapalovače S.T. Dupont jsou i dnes vyráběny ve Francii, ve Faverges, v Horním Savojsku. Náročnost celého výrobního procesu a péče věnovaná každému jednotlivému zapalovači se od 40. let nezměnily. Dupontovi zlatníci, kovoobráběči, lakéři a všichni další pracovníci jsou špičkou ve svých oborech. Výrobní proces se skládá ze tří fází: gilošování (guillochage), řezání a rytí, leštění a pokovování. Vzor se do mosazného bloku řeže velmi pečlivě, aby byla zaručena jeho trvanlivost. Takových unikátních orignálních vzorů S.T. Dupont vytvořil a vlastní stovky. Velké leštěné plochy, kde by byla každá chybička patrná, nebo náročné gilošované vzory vyžadují velkou preciznost. Nakonec jsou některé detaily každého zapalovač ještě dočišťovány ručně, stejně tak výrobní čísla jsou vyražena ručně.
K pokovování se používá zlato, stříbro, platina, palladium i další cenné kovy a provádí se ve velmi silné vrstvě, aby byla zaručena jeho stálost. Na některých zapalovačích S.T. Dupont, které Vám nabízíme, najdete pod značkou firmy údaj 20 µ, přičemž mezinárodní stadard je 0.175 µ pro elektrické pozlacení, 0.50 µ pro plozlacení a 2,50 µ pro těžké pozlacení (u výrobků, které jsou v neustálém styku s lidskou kůží a potem, jako hodinky nebo řetízky se orientačně uvádí jeden rok trvanlivosti na jeden mikron). Dvacetmikronové pozlacení dělá ze zapalovačů dupont výrobky na celý život. Ostatně Servisy Dupont stále přijímají model BS, který se vyráběl od r. 1959 do roku 1972.
O povrchové úpravě z jemného "čínského laku" (laque de Chine) je třeba pohovořit zvlášť, protože je to jedna ze specialit firmy S.T. Dupont. Vlastnosti tohoto laku jsou například se smaltem, jako další tradiční úpravou povrchu starožitných zapalovačů, naprosto neporovnatelné jak co do stálosti barev tak trvanlivosti. Na sběrateli vysoce ceněných benzínových zapalovačích S.T. Dupont ze čtyřicátých let jen zřídka najdeme odštípnuté kousky laku, hluboké rýhy, dokonce i lesk zůstavá po více než sedmdesáti letech zachován. Lak dokonce mnohdy zůstane, i když je kov pod ním deformován. Tajemství je ve složení "čínského laku". Výchozí surovinou je míza asijského stromu Rhus Vernicifera, která se po celých pět měsíců od naříznutí povrchu kmene sbírá do bambusových nádob, při kontaktu se vzduchem dostává míza světle hnědý nádech a konsistenci latexu. Zapalovače Dupont s touto povrchovou úpravou bývají pod značkou firmy označeny Laque de Chine, novější modely pak listem výše zmíněného stromu.
Jsou to stovky procesů, desítky součástek a čtyři až pět měsíců práce, než je takový unikátní zapalovač hotov, aby byl nakonec na místě skrytém pod mechanismem označen značkou pracovníka, kterým byl sestaven, tichým to vyjádřením oprávněné hrdosti na výrobek, který továrnu opouští.

Zvuk otevíraného víčka
Ten je již od počátku šedesátých let jakousi ochranou známkou zapalovačů S.T. Dupont. Vždy je přítomen, ale u každé modelové řady zní trochu jinak. U konzervativních line 1 je cinknutí decentní, v úpravě Laque de Chine skoro tušené, u modelů Line 2 nebo Gatsby hlasitější a stavěné na odiv, vždy ale pečlivě vyladěné. Uprostřed sebešílenějšího dne je ono "klink" při zapalování cigarety ostrůvkem pozvedajícím kuřáka na chvilku nad hladinu chaosu. Přitom se tento zvuk objevil u zapalovačů S.T. Dupont šťastnou náhodou. Legenda říká, že na novou sérii zapalovačů, kterým se díky změnám ve výrobním procesu víčko otevíralo s cinknutím, firma zpočátku pohlížela jako na vadnou, než tuto "vadu" obrátila v punc své jediněčnosti.

Co peníze nezaplatí - pár slov o ceně
Firma dupont si své luxusní zapalovače nechává zákazníkem patřičně zaplatit, ale ve chvíli, kdy na broušené plošky gilošovaného diamantového vzoru dopadne paprsek světla, kdy majitel zapalovače pocítí v dlani přírodní teplo a měkkost lakovaného povrchu kontrastující s chladem kovových hran zapalovče, nebo když se současně s otevřením víčka ozve pro duponty charakteristické cinknutí, ví, že má k tomu, co si zaplatil i něco navíc, něco, co nelze vyjádřit penězi a co zná jen ten, kdo si připaluje dupontem.
Co se týká zapalovačů zde na stránce, říká se, že dobré zboží se chválí samo. Proto jen několik vět. Zapalovače, které jsou na této stránce nabízeny, pocházejí ještě z dob, kdy byla firma pyšná na výrobky, které vydrží celý život. Dnes, kdy výrobci spíše usilují o to, aby si zákazník kupoval stejnou věc pokud možno každý rok znovu, nebo alespoň pravidelně navštěvoval firemní servis, už se takové zapalovače nevyrábějí. Vím, o čem mluvím, od roku 2005 jsem měl v rukou nespočet zapalovačů Dupont, současné zapalovače kvality stejného modelu ze 60. let nedosahují. To je samozřejmě osobní názor autora tohoto textu, ale není rozhodně ojedinělý.
Za nový zapalovač některé ze základních modelových řad S.T. Dupont zaplatíte obvykle přes 10 000 korun, jakmile ho vybalíte z krabičky a použijete, klesne jeho tržní cena o polovinu i více. Cena zapalovačů nabízených zde spíše pomalu poroste. Všechny prošly kontrolou, pokud bylo třeba vyměnit součástku, stalo se tak v autorizovaném servisu. Jsou připraveny sloužit Vám bezchybně po dlouhá léta. Všechy modely, které zde nabízíme, jsou přijímány autorizovanými servisy S.T. Dupont, ten pražský vám můžeme upřímně doporučit.

Období

Statistiky

  • 29 fotek
  • 0 se líbí

Fototechnika

Canon EOS 550D

Kategorie a štítky

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Dupont Line I
Komentáře Přidat